pierwsza randka i co dalej

Pierwsze spotkanie z nowo poznaną osobą to kumulacja emocji, pragnień, wyobrażeń i nadziei. Ściśnięte z emocji serce i podekscytowanie mogą zawrócić w głowie. Jak odczytać sygnały, którymi druga osoba się z tobą dzieli, by wiedzieć, czy znajomość może potoczyć się dalej? Jak za pomocą gestów świadomie przekazać własne odczucia?

Po pierwsze – bądź sobą!

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Wiadomo, że zależy nam, by na pierwszej randce wypaść jak najlepiej. Dlatego zazwyczaj przygotowania do wyjścia trwają dłużej, godziny do spotkania mijają szybciej i z podekscytowania nie możemy nic przełknąć.

Niektóre osoby, by przypodobać się towarzyszowi i dodać sobie pewności – decydują się na zrobienie czegoś po raz pierwszy, np. kobiety robią makijaż, by wyglądać doskonale, choć wcześniej nie zwracały na to szczególnej uwagi, a mężczyźni inwestują w eleganckie ubrania, których na co dzień nie noszą, by prezentować się poważniej. Wbrew pozorom działania te mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dlatego szykując się na pierwszą randkę postaw na naturalność i zaprezentuj się jako osoba, którą rzeczywiście jesteś. To wasza osobowość, wygląd i charakter ma was do siebie zbliżyć i sprawić, że serce zabije mocniej.

Sekretne sygnały

Są takie gesty, które już w trakcie randki mogą być wskazówką, czy druga osoba jest tobą zainteresowana i czy coś z tego będzie. Jeśli patrzycie sobie w oczy i obdarzacie się naturalnym uśmiechem to znaczy, że jesteście oboje sobą zafascynowani i ciekawi was nawzajem to, co mówicie i myślicie. Ona poprawia włosy, choć wie, że wszystko jest na swoim miejscu? Podświadomie czuje, że ci się podoba i daje sygnał, że także jest tobą zainteresowana. On subtelnie zmienia postawę, by być bliżej ciebie? To sygnał, że go zaintrygowałaś. Jeśli odwzajemniasz to uczucie, daj mu znak, że ty także jesteś na tak!

Wykaż inicjatywę!

Jeśli czujesz, że spotkanie dla was obojga było miłe i wiesz, że chętnie byście je powtórzyli – nie bój się wyjść z inicjatywą kolejnego spotkania. Jak to zrobić? Już podczas pierwszej randki możesz używać wyrażeń, które sugerują kolejne spotkanie, np. „Następnym razem opowiem ci…” – dasz tym samym drugiej osobie sygnał, że interesuje cię kolejna randka. Chętnie powtórzysz ten miły wieczór, więc będzie ci miło, jeśli na zakończenie spotkania wymienicie się numerami. Jeszcze podczas pierwszej randki wykorzystaj wydarzenie, na które się wybierasz, np. koncert, premiera kinowa – by zaprosić drugą osobę do spędzenia czasu razem. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, od ciebie zależy, którą wybierzesz lub jak zareagujesz na zaproszenie od towarzyszącej ci osoby.

To, w jaki sposób zakończy się wasza pierwsza randka dostarczy ci wskazówek, jak może potoczyć się dalsza znajomość. Inaczej zinterpretujecie delikatny pocałunek lub przytulenie się, a co innego oznacza podanie sobie dłoni na do widzenia.

Kiedy pierwsza randka jest ostatnią…

Nic na siłę! Zdarza się tak, że już po pierwszej randce oboje lub jedno z was wie, że nic z tego nie będzie. Czujesz, że rozmowa była sztuczna, atmosfera nerwowa, druga osoba nie była tobą zainteresowana, błądziła wzrokiem, opowiadała zdawkowo, w większości mówiła tylko o sobie – lub odwrotnie – przez większość czasu milczała, to znak, że więcej randek nie będzie. Podziękuj więc za spotkanie i niczego nie obiecuj z grzeczności.

Randkowanie daje możliwość poznania drugiej osoby, nawiązania wartościowej relacji i powinno sprawiać ci przyjemność. Udane pierwsze spotkanie na zawsze zostanie w waszej pamięci. Dlatego zwracaj uwagę na komunikację niewerbalną bo może być dla ciebie sporą dawką wiedzy podczas spotkania. Nie wyciągaj jednak pochopnych wniosków. Może zdarzyć się tak, że stres komplikuje pewne rzeczy i przez to wysyłane są mylne sygnały, choć tak naprawdę czuje się coś zupełnie innego. Jeśli wiesz, że ta kobieta lub ten mężczyzna jest wart drugiego spotkania, nie zastanawiaj się długo!