Zapewne znajdą się osoby, które uważają, że zasady savoir vivre są przestarzałe i nie odpowiadają temu, co obowiązuje w obecnych czasach. Zwłaszcza feministki głośno wyrażają swój sprzeciw wobec specjalnego traktowania kobiet. Równouprawnieni oczywiście jest rzeczą naturalną, jednak nie można popadać w skrajność. Drobne gesty gentlemanów nie są niczym uwłaczającym, tylko świadczą o szacunku. Jednak, jeżeli nie wiesz, jak naprawdę powinieneś postąpić, to przeczytaj poniższe zasady savoir vivru na randce.

Kto powinien zaproponować spotkanie?

Kiedyś żadnej kobiecie nie przyszło przez myśl to, by zaprosić mężczyznę na randkę. Obecnie nie jest niczym niespotykanym fakt, że przedstawicielka płci pięknej postanawia przejąć inicjatywę. Nie jest to żadnym złamaniem zasad randkowego savoir vivru. Wszystko zależy od waszego podejścia do tej sprawy. Jeżeli kobieta nie chce zrobić pierwszy krok, to wystarczy, że delikatnie da do zrozumienia, czego oczekuje.

Kto ma zapłacić za posiłek?

Większość mężczyzn uważa, że pokrycie wszystkich kosztów związanych z randką, to ich obowiązek. Jednak prawda jest taka, że za posiłek powinna zapłacić osoba, która zaprosiła na spotkanie. Tak więc, jeżeli to kobieta jest inicjatorką, to niczym niestosownym nie będzie fakt, że to ona sięgnie po portfel.

Tego nigdy nie rób!

Bez względu na to, kto płaci, to nigdy nie komentuj cen, które znajdują się w menu. Po prostu wybierz lokal z posiłkami na twoją kieszeń. Wtedy na pewno rachunek nie przyprawi o ból głowy. Jeżeli jesteś inicjatorem randki, to pamiętaj, by nigdy nie sugerować tańszego dania. Natomiast w przypadku, gdy jesteś zaproszoną osobą, to nie wybieraj najdroższej posiłku z menu.

Co zrobić w przypadku nagłej zmiany planów?

Niestety zdarzają się niespodziewane sytuacje, które zmuszają do zmiany pierwotnych planów. Według zasad savoir vivru powinno jak najbardziej wystrzegać się sytuacji, gdy trzeba odwołać spotkanie. Jednak, gdy naprawdę nie możesz postąpić inaczej, to bezwzględnie musisz o tym powiadomić drugą osobę. Jeżeli masz taką możliwość, to zrób to bezpośrednio, ewentualnie telefonicznie, ale nigdy nie przez smsa lub mailowo. Najlepiej, jeśli od razu spróbujesz znaleźć inny termin randki. Dzięki temu nie sprawisz wrażenia osoby, której nie zależy na spotkaniu. Pamiętaj jednak o tym, by kolejnym razem nie doszło do takiej samej sytuacji.

Zaproponuj przywiezienie i odwiezienie z randki

W dobrym tonie będzie, propozycja zapewnienia transportu na randkę i z powrotem. W szczególności, gdy wiesz, że dostanie się na miejsce spotkania, może stanowić problem dla drugiej osoby, dlatego na przykład, że mieszka daleko lub nie ma własnego samochodu. Tak samo, jak w poprzednich przypadkach, tak samo i w tym, niczym niespotykanym jest fakt, gdy to kobieta oferuje transport. Pamiętaj o tym, że liczy się sam gest i to, że myślisz o wygodzie osoby, z którą wybierasz się na randkę.