Z poznawaniem nowych ludzi we wakacje jest trochę jak, z rosyjską ruletką – nigdy nie wiadomo, jak taki „strzał” się dla nas skończy. Wyjeżdżając na urlop, zapominamy o wszystkich codziennych troskach i przeszkodach, pozwalamy na odrobinę szaleństwa, otwieramy się na nowe wyzwania – i znajomości. Chcemy bawić się w miłym towarzystwie i przeżyć przygody, które będziemy długo wspominać.

wakacyjna miłość po sezonie

Czym różni się randkowanie wakacyjne od tego klasycznego, gdy jako singielka/singiel idziesz na imprezę w dużym mieście takim jak Warszawa, Kraków czy Katowice? Przede wszystkim okolicznościami i łatwością nawiązywania znajomości. Wszyscy są nastawieni na dobrą zabawę i otwarci na nowe doznania, często odwiedzają miejsca, które są idealne na randkę – kluby, restauracje, kawiarnie, piękne plaże czy szlaki górskie.

Lato i wakacje to więc doskonała pora na rozpoczynanie nowych relacji – zarówno koleżeńskich, jak i tych pomiędzy potencjalnymi partnerami. Jesteśmy zrelaksowani, radośni, nie przejmujemy się tym, jak odbiorą nas inni – przez co prezentujemy się takimi, jacy naprawdę jesteśmy w życiu prywatnym, gdy obcujemy z osobami, które dobrze znamy. Dużo łatwiejsze jest więc nawiązanie porozumienia i zainicjowanie romantycznych gestów. Letnie znajomości są też zazwyczaj intensywniejsze emocjonalnie – perspektywa niedługiego rozstania sprawia, że łatwiej przekraczamy swoje granice, mocniej się angażujemy, a w końcu – szybciej zakochujemy.

Utarło się przekonanie, że letnie uczucie mija wraz z piękną pogodą i powrotem do domu. Nie wszystkie wakacyjne relacje jednak kończą się razem z urlopem. Niektóre z nich zmieniają swój charakter na bardziej przyjacielski, czasem też zawiązana na wyjeździe więź staje się podstawą wieloletniego związku. Rozpoznanie, czy wakacyjna miłość to „ten jedyny”, „ta jedyna”, nie jest łatwe tak samo, jak w innych okolicznościach; dodatkowo pojawiają się inne problematyczne czynniki, takie jak odległość czy styl codziennego życia, odmienny od pory urlopowej.

Czy wakacyjny romans ma szansę na przetrwanie? Czy dwie strony mogą rozwinąć u siebie uczucie w tak niecodziennej sytuacji? Czy warto zaryzykować i podjąć próbę podtrzymania relacji? Naszym zdaniem – 3x tak! Wystarczy kierować się kilkoma uniwersalnymi regułami.

Szczerość to podstawa

Jeśli chcesz poznać na wyjeździe nowe osoby i stworzyć z nimi relację – zarówno krótko-, jak i długoterminową – warto od samego początku być szczerym. W popularnych wakacyjnych lokalizacjach pojawiają się najróżniejsi ludzie, którzy mają wobec siebie odmienne oczekiwania i plany. Jeśli czujesz, że po wspólnie spędzonych dniach chciałabyś/chciałbyś kontynuować znajomość – lub wprost przeciwnie, nie jesteś zainteresowana/zainteresowany dalszym kontaktem – postaw na szczerość i wspólnie ustalcie, czy zależy Wam na tym samym poziomie relacji. Zwodzenie drugiej osoby, nie tylko cyniczne, ale także z troski o jej uczucia, będzie frustrujące dla obydwu stron i nie spowoduje niczego poza negatywnymi emocjami.

Także wobec siebie

Po powrocie z wyjazdu nasze zainteresowanie nowo poznanymi osobami jest weryfikowane. Brak codziennego kontaktu, powrót do obowiązków i zobowiązań, pracy i przyjaciół sprawiają, że emocje opadają, a w konsekwencji zaangażowanie maleje. Pierwsze oczarowanie nieznajomą/nieznajomym, ekscytacja, odkrywanie tajemnic, wspólnie spędzone upalne dni i wieczory – emocje powiązane z tym wszystkim powoli zacierają się, gdy nie zadbasz o nie lub gdy przestanie Ci zależeć na ich utrzymaniu. Bądź szczera/szczery wobec siebie – jeśli rozwijanie wakacyjnej znajomości przestało być dla Ciebie ważne, choć wcześniej wydawało się inaczej, pozwól sobie na nabranie dystansu. W końcu nie ma niczego złego w tym, by, parafrazując słynne powiedzenie, to, co się stało na urlopie, zostało na urlopie. Jeśli tęsknisz za poznaną osobą pomimo upływu czasu – zaryzykuj: być może wakacyjna miłość to właśnie ta, jedna, jedyna!

Zadbaj o wartościowy kontakt

Odległość, która często się pojawia pomiędzy osobami poznanymi na urlopie, sprawia, że trudno jest podtrzymać kontakt. Owszem, dzisiaj masz możliwość komfortowo porozmawiać z kimś, kto przebywa tysiące kilometrów od Ciebie, żadna internetowa lub telefoniczna rozmowa nie zastąpi jednak kontaktu na żywo. Dlatego na wczesnym etapie znajomości warto regularnie spotykać się także osobiście – umówić się na wspólny weekendowy wypad albo odwiedzić się nawzajem. Będzie to też doskonała okazja, aby poznać swoje codzienne oblicza, znajomych, nawyki, work-life balance i ogólny styl życia.

Czy szukanie miłości na urlopie ma w ogóle sens?

Wiele osób zapewne odpowie, że nie. Wakacje to czas, kiedy jesteśmy inni niż zwykle, więc poznanie się bliżej po powrocie z urlopu kończy się często rozczarowaniem. Jeśli łącząca Was więź będzie jednak oparta na wzajemnej szczerości i zgodności co do oczekiwań, na pewno uda się znaleźć nić porozumienia, a początkowe zauroczenie i zakochanie może stać się prawdziwą, trwałą miłością.

A jeśli letni romans pozostanie tylko wakacyjną przygodą, po której zakończeniu będziesz dalej szukać uczucia, sprawdź nasze eventy dla singli i szybkie randki w Katowicach, Krakowie, Warszawie i innych miastach na Śląsku i nie tylko!